wtorek, 17 czerwca 2014

Tydzień Kina Irańskiego w Warszawie


Tydzień Kina Irańskiego w Warszawie– Mam nadzieję, że działalność kulturalna przyczyni się do zacieśnienia więzów między naszymi narodami – powiedział Ramin Mehmanparast, nowy ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce.

Pierwsze przemówienie w naszym kraju dyplomata wygłosił podczas otwarcia Tygodnia Kina Irańskiego, którego uroczysta inauguracja odbyła się 15 czerwca w warszawskim kinie Kultura.

Rok 2014 jest rokiem obchodów pięćset czterdziestej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Iranem a Polską. Odnosząc się do tej daty, ambasador Iranu potwierdził, że relacje łączące nasze kraje były zawsze bardzo pozytywne. Przypomniał m.in. wydarzenia z czasów II wojny światowej, kiedy Irańczycy przyjęli 120 tys. polskich uchodźców ewakuowanych z Syberii. – Historia ta mocno połączyła oba narody oraz pozostawiła dobre wspomnienia o tym czasie – zauważył dyplomata.

Mówiąc o tym, co obecnie mogłoby zacieśnić polsko-irańskie więzi, Ramin Mehmanparast postawił na kulturę. Zapewnił, że w trakcie swojej misji będzie się bardzo starał, aby współpraca rozwijała się właśnie na tym polu. Zapowiedział m.in. starania o uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Iranem. Wyraził też nadzieję na rozwinięcie ofert agencji turystycznych.

Nawiązując do kina irańskiego pochwalił jego wysoką pozycję na świecie. Pozytywnie odniósł się także do naszych rodzimych produkcji, których irańska odsłona miała niedawno miejsce, podczas Tygodnia Kina Polskiego w Teheranie.

Tydzień Kina Irańskiego, jaki właśnie odbywa się w Warszawie zorganizowały Ambasada Iranu w Polsce i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Podczas oficjalnej inauguracji zaproszeni goście obejrzeli "The Sinners", reż. Faramarz Gharibian. Dla sympatyków irańskiej kinematografii w kolejnych dniach zaplanowano następujące seanse:

- 16 czerwca, poniedziałek: "The Private Life of Mr. and Mrs. M", reż. Rouhollah Hejazi
Kariera zawodowa Mohsena dynamicznie się rozwija, jednak gdy żona zaczyna ingerować w jego pracę, konflikt jest nieunikniony.

- 17 czerwca, wtorek: "I'm his wife", reż. Mostafa Shayesteh
Życie młodej pary zmienia się po wypadku samochodowym, prowadząc do oszustw i zdrady.

- 18 czerwca, środa: "Snow on a Hot Tin Roof", reż. Mohammad Hadi
Zostaje odnaleziony ostatni wiersz słynnego poety. Kryje on klucz do rozwiązania tajemnic jego życia i śmierci. Krewni próbują dowiedzieć się prawdy, ale ich poszukiwania prowadzą jedynie do samych nieporozumień.

- 19 czerwca, czwartek:
"Sunlight, Moonlight, Earth", reż. Ali Ghavitan
Do miasteczka przybywa nieznajomy. Spośród wszystkich mieszkańców ciepło wita go jedynie 7-letni Narges, któremu zaraz po przyjeździe ratuje konia. W matce chłopca zakochany jest Malek, który Sheikha - nowego nieznajomego traktuje jako rywala, podburzając sąsiadów przeciwko niemu. Mieszkańcy nie wiedzą jednak że Sheikh jest właścicielem farmy na której wszyscy pracują.

- 20 czerwca, piątek:
"In the Name of Father", reż. Ebrahim Hatamikia
Historia losów ojca i córki w powojennym Iranie. Młoda dziewczyna zostaje ranna podczas prac archeologicznych na zaminowanym polu. Niedługo później dowiaduje się, że to jej własny ojciec podkładał miny podczas irańsko-irackiej wojny.

Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godz. 20.00, w warszawskim kinie Kultura, przy ul. Krakowskie Przedmieście 21/23. Wstęp wolny.

Agnieszka Piwar

foto: kadr z filmu "The Private Life of Mr. and Mrs. M"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz