piątek, 1 sierpnia 2014

Zbliża się Godzina „W”. To były dwa miesiące wolnej Polski

Dokładnie 70 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim, zorganizowała Armia Krajowa w ramach akcji „Burza”. Tysiące warszawiaków ruszyło do boju o wolność. Wielu z nich zginęło, a powstanie zakończyło się klęską.
 
Nie będąc historykiem, tak po ludzku spoglądając na straty jakie poniosła stolica i jej mieszkańcy, zapytałam kilka lat temu jedną z Uczestniczek powstania – czy było warto? W pytaniu, nawet nieświadomie, jakby sugerowałam jej już moje ówczesne zdanie na ten temat. Podkreśliłam, że przecież powstanie zakończyło się porażką, zginęło tylu młodych ludzi, a Warszawa została doszczętnie zniszczona. Czy zatem, z perspektywy lat nadal uważa, że podjęcie walki było koniecznością – dopytywałam.

Moja rozmówczyni nie wahając się ani chwili odpowiedziała, że było warto. Walczyła wtedy w Szarych Szeregach, które zorganizowały Harcerską Pocztę Polową. Podkreślając słuszność zrywu powiedziała: „Myśmy przynajmniej dwa miesiące byli w wolnej Polsce. Tak, w czasie powstania to była wolna Polska. Ja pamiętam pierwszy raz jak wyszłam do miasta po spaleniu mojego domu, i poszłam na ulicę Chmielną, i zobaczyłam tam ludzi idących i śpiewających Warszawiankę...”. I tutaj, łzy wzruszenia mojej Rozmówczyni przerwały opowieść.

 
Agnieszka Piwar


Tekst ukazał się na portalu Prawy.plhttp://www.prawy.pl/historia/6540-zbliza-sie-godzina-w-to-byly-dwa-miesiace-wolnej-polski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz