piątek, 1 sierpnia 2014

Isfahan – miasto polskich dzieci. Niezwykły polsko-irański projekt teatralny

Polskie i irańskie dzieci wezmą udział w wyjątkowych warsztatach teatralnych we Wrocławiu. Ich finałem będzie przedstawienie opowiadające o wspólnej polsko-irańskiej historii z okresu II wojny światowej. W 1942 r. Iran udzielił schronienia 121 tys. Polakom, wśród których było 20 tys. dzieci – w większości sierot i półsierot.
 

Niezwykłego projektu podjął się wrocławski Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej”. Przedsięwzięcie realizowane jest przy współpracy z artystami z Iranu. Zajęcia prowadzone będą przez Roxanę Mehrafzoun oraz przez zaproszonych gości z Polski i Iranu. Nauczą oni uczestników tradycyjnych pieśni i tańców pochodzących z obydwu krajów.
 
- Celem inicjatywy jest przede wszystkim doprowadzenie do spotkania dzieci z Iranu i Polski - powiedziała portalowi Prawy.pl Agata Mazurkiewicz, koordynator projektu. Wyjaśniła, że chodzi o nauczenie tych dzieciaków wzajemnego poszanowania i umiejętności współpracy.  - W naszym projekcie poruszony jest temat wojny, więc dzieci będą też miały okazję dowiedzieć się na czym polegało jej okrucieństwo. Liczymy, że dzięki tym warsztatom nauczymy najmłodszych postawy pokoju. Nie ma przecież lepszego sposobu na naukę niż takie spotkanie - dodała.
 
Innowacyjność zajęć polega na tym, że uczestnicy warsztatów są współtwórcami spektaklu. W zamyśle chodzi o umożliwienie dzieciom realizowania się twórczo. W projekcie tym nie ma bowiem gotowego scenariusza na sztukę, jest jedynie jego pewna rama, na bazie której dzieci będą dopowiadały resztę. To od ich kreatywności i pomysłowości zależy końcowy obraz przedstawienia. Warto podkreślić, że wstępny zarys scenariusza przygotował wybitny irański pisarz Mohammad Charmshir.
 
Agata Mazurkiewicz ma nadzieję, że projekt będzie się rozwijał, i w przyszłości przyjedzie do Polski więcej irańskich dzieci. Obecnie jest ich troje – dwie dziewczynki i chłopiec.

Zajęcia prowadzone będą równocześnie w języku angielskim i polskim. Podczas każdych zajęć obecny będzie tłumacz. Na program projektu składają się trzytygodniowe warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy będą przygotowywać spektakl zatytułowany „Isfahan – miasto polskich dzieci”. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania historii teatru zarówno z perspektywy europejskiej, jak i Bliskiego Wschodu. Biorące w projekcie dzieci i młodzież poznają różnorodne techniki pracy nad ciałem i głosem. Dzięki umiejętności improwizacji nauczą się korzystać ze swojej wyobraźni. Dowiedzą się jak pokonać stres i nieśmiałość oraz jak prezentować się na scenie.

 
Warsztaty odbywać się będą w dniach 11-29 sierpnia, w Ośrodku Działań Artystycznych „Firlej” we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 56. Premierę spektaklu zaplanowano na 7 września.

Agnieszka Piwar
 

Fot. Od lewej: Roxana Mehrafzoun, dzieci z Iranu, oraz Władysław Czapski, który w czasie wojny, będąc wówczas dzieckiem przebywał w Isfahanie.

Artykuł ukazał się na portalu Prawy.pl: http://www.prawy.pl/z-kraju/6533-isfahan-miasto-polskich-dzieci-niezwykly-polsko-iranski-projekt-teatralny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz