wtorek, 18 września 2012

Pani Weronika o Grand Prix i nagrodzie specjalnej KSD dla filmu przedstawiającego historię jej życia

- Nie uwierzyłam! Pomyślałam, że przecież w tym filmie nie ma nic nadzwyczajnego, że to jedynie mój los, moje życie - powiedziała bohaterka filmu „Pani Weronika i jej chłopcy” zapytana o to, co poczuła, kiedy dowiedziała się że obraz przedstawiający historię jej życia zdobył Grand Prix na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” w Ełku. Film Artura Pilarczyka otrzymał także nagrodę specjalną Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy za filmowe ukazanie świadka żywej wiary.


„Pani Weronika i jej chłopcy” pokazał środkami filmowymi ludzi, których Polska opuściła, mimo że oni przy niej trwają. Bohaterka filmu podtrzymuje więź bardzo już starych żołnierzy II RP zamieszkałych na dzisiejszej Białorusi z Macierzą, przeciwdziałając zacieraniu pamięci o prawdziwej Polsce, o którą walczyli. Film ukazuje wzruszającą symbolikę polskości, podtrzymywanej przez odchodzących już żołnierzy podwójnie wyklętych.

W rozmowie z KSD Weronika Sebastianowicz, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi ze wzruszeniem przyznała, że obie nagrody znaczą dla niej bardzo dużo. - To pierwszy film nakręcony o nas. O nas się nie pisze, nie robi filmów, nie mówi. Wyraziła ponadto nadzieję, że w przyszłości powstanie więcej obrazów na temat Żołnierzy AK z Kresów. - Każdy z nas ma niezwykłe życiorysy - zapewniła.

Rodakom młodego pokolenia mieszkającym w Polsce przekazała, aby docenili swoje życie. - Szanujcie to co macie, to że możecie się uśmiechać, kochać czy pójść na dyskotekę. My tego nie mieliśmy - w waszym wieku już walczyliśmy o wolną Polskę, którą nam zabrali - podkreśliła Pani Weronika. Młodym Polakom życzyła przede wszystkim takiego patriotyzmu jaki mają żołnierze podwójnie wyklęci mieszkający na Kresach. - Nikt nie potrafi kochać i żyć dla Ojczyzny tak jak my!

Grand Prix oraz nagrodę specjalną KSD na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego "OKNO" w Ełku „Pani Weronika i jej chłopcy” Artura Pilarczyka otrzymał 16 września. Film wyprodukowany został we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen. 17 września, w 73. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę Pani Weronika i jej chłopcy złożyli wieniec pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.

Red./fot. Agnieszka Piwar
weronika_01weronika_02weronika_03weronika_04weronika_05weronika_06weronika_07weronika_08weronika_09weronika_10weronika_11weronika_12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz