czwartek, 9 czerwca 2011

Lwów: Arcybiskup wrócił do Orląt

Trumna ze szczątkami arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego Józefa Teodorowicza powróciła 7 czerwca na Cmentarz Orląt Lwowskich. Uroczystości powtórnego pochówku wybitnego przedwojennego hierarchy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który jest ordynariuszem dla katolików obrządku ormiańskiego w Polsce. Homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Śpiewy żałobne nad grobem poprowadził przedstawiciel patriarchatu ormiańskokatolickiego Nesrsesa Bedrosa XIX z Bejrutu.


Abp Józef Teodorowicz był arcybiskupem ormiańskim Lwowa od 1901 r., duchowym przywódcą Ormian, a jednocześnie Polaków w Galicji (w 1918 r. opowiedział się po stronie polskiej). W 1917 roku, na forum wiedeńskiej Izby Panów, odważył się głosić że celem Polaków jest restytucja integralnej Polski. W latach 1919-1922 był posłem na Sejm Ustawodawczy i wygłosił słynne kazanie w katedrze św. Jana w Warszawie na rozpoczęcie obrad tego Sejmu 9 lutego 1919 roku.

Po śmierci w 1938 roku hierarcha został pochowany w żołnierskim grobie na Cmentarzu Obrońców Lwowa. W 1971 roku, kiedy władze radzieckie niszczyły cmentarz, wychowankowie i przyjaciele arcybiskupa, chcąc uratować ciało przed profanacją, przenieśli je do grobowca rodziny Kłosińskich.
Dzień przed powtórnym pochówkiem abp. Teodorowicza pielgrzymi Ormian polskich z Gliwic, Warszawy, Wrocławia, Bytomia, Krakowa i Poznania wzięli udział we Mszy św. w ormiańskiej katedrze we Lwowie. Eucharystia odprawiona została w rycie apostolskim z udziałem abp. Georgiana, który poprowadził panichidę - nabożeństwo żałobne za duszę abp. Teodorowicza.
Podczas uroczystości powtórnego pochówku kard. Nycz przypomniał, że przez wiele lat trwały starania, aby mogła się odbyć ceremonia drugiego pogrzebu abp. Teodorowicza. Podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości za obecność.

Wielkim nieobecnym na uroczystościach we Lwowie był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (członek KSD), proboszcz dla Ormian w Polsce południowej, który przez lata starał się, aby doszło do powtórnego pochówku abp. Teodorowicza. Duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego zdecydował, że zostanie w Polsce ponieważ świeccy organizatorzy nie przesłali mu zaproszenia, a Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nawet nie odpowiedziała na jego listowną prośbę w tej sprawie. Jak powiedział ks. Isakowicz-Zaleski portalowi ksd.media.pl „Organizatorzy w lęku przed nacjonalistami ukraińskimi bali się nawet wywiesić polskie flagi. Nie odśpiewano też hymnu narodowego. Nie było także ani asysty wojskowej, ani oficjalnych delegacji Sejmu i Senatu, choć Teodorowicz jako poseł i senator wiele uczynił”.

Posłuchaj także wypowiedzi Bogdana Kasprowicza ze Związku Ormian w Polsce im. Ks. Abpa Józefa Teodorowicza: link oraz fragmentu panichidy za duszę abp. Teodorowicza: link

Poniżej prezentujemy fotorelację z panichidy i uroczystości powtórnego pochówku na Cmentarzu Orląt Lwowskich. 

Red./Foto Agnieszka Piwar
źródło: http://ksd.media.pl/blog-ap/348-arcybiskup-wrocil-do-orlat 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz