wtorek, 22 grudnia 2015

Genialny film propagandowy demaskujący... propagandę!!!


Wczoraj miałam rzadką okazję wieczornego wylegiwania się przed telewizorem (szczęśliwie na co dzień nie posiadam odbiornika tv) i w okolicach północy trafiłam na bardzo ciekawy dokumentalny film propagandowy pt. PROPAGANDA. Z wielkim zdziwieniem odnotowałam fakt, że ten genialny na swój sposób obraz wyemitowała stacja TVN7. Film w reż. Slavko Martinova został wyprodukowany w Nowej Zelandii w 2012 roku.

Narrator - anonimowy profesor z Korei Północnej - dość celnie demaskuje sposoby manipulowania całymi społecznościami za Zachodzie; szczegółowo opisuje mechanizmy wszczynania kolejnych wojen przez Stany Zjednoczone; rozkłada na czynniki pierwsze pojęcie "terroryzm"; obnaża rzeczywiste intencje korporacji; nie zostawia suchej nitki na żydowskiej finansjerze; wyjaśnia w jaki sposób Żydzi wykorzystują do swoich celów holokaust; ujawnia zbrodnie Izraela dokonywane na Palestyńczykach; opisuje mechanizmy ogłupiania ludzi przez reklamy, show-biznes, itp... Podparte jest to konkretnymi przykładami i zobrazowane archiwalnymi nagraniami.

Autorzy filmu uderzyli także w religię, sugerując, że ona również służy do manipulowania ludźmi. Szczególnej krytyce został poddany Kościół katolicki - sprawa została potraktowana bardzo wybiórczo, niemal w stylu Gazety Wyborczej. Tutaj fantazja zdecydowanie poniosła narratora, m.in. dlatego, że określił on papieża jako najbogatszego człowieka na Ziemi (chodzi o bogactwo materialne). Widać też, że narrator ma braki (albo jedynie udaje?) jeśli chodzi o wiedzę nt. chrześcijaństwa - gdyby zapoznał się z nauczaniem Chrystusa, to z pewnością trafiłby na słowa: "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi." (Mt 5:33-37)

Tymczasem to właśnie twórcy filmu mieszają prawdę z fałszem do swoich celów. Kłamstwem jest np. to, że Kościół katolicki nie dzieli się z ubogimi - wystarczy przyjrzeć się działalności Caritas Internationalis, żeby się przekonać jak dużo Kościół robi dla potrzebujących na całym świecie. Nie mniej jednak, bez względu na przekłamania i manipulacje obecne w niektórych wątkach - dla przykładu: kiedy mowa o największych zbrodniach XX wieku, przemilczane są te, których dokonali komuniści - film jest rewelacyjnie zrealizowany. Obnaża propagandę, zakłamanie i zbrodnie zachodnich rządów, przemycając zarazem propagandę i zakłamanie (np. poprzez przemilczenie zbrodni) wykonawców komunistycznej ideologii.

Bardzo polecam ten film, głównie ze względu na warsztat jakim posługują się jego autorzy - krytykują [często bardzo celnie!] mechanizmy manipulacji, korzystając zarazem z mechanizmów manipulacji. Podrzucam link do filmu znaleziony w sieci: 
https://www.youtube.com/watch?v=aYD4yrtGRTY

Agnieszka Piwar
fot.: YT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz