poniedziałek, 31 marca 2014

Zasady myślenia katolickiego ratunkiem dla Polski

My, Polacy i katolicy darujmy ludziom miłość, nadzieję katolicką i Prawdę o naszym Bogu – zaapelował ks. prof. Tadeusz Guz podczas wykładu pt. „Zasady myślenia katolickiego”. Prelekcja tego wybitnego filozofa, członka Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu w Watykanie zainaugurowała 27 marca działalność Instytutu im. ks. Prymasa Augusta Kardynała Hlonda i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 


Celem nowo powstałego Instytutu jest inicjowanie dowartościowania wielkiej myśli katolickiej, która była i jest z wielu stron, od wielu lat ośmieszana i deprecjonowana. Przywołując jego patronów ks. prof. Tadeusz Guz podkreślił, że w XX wieku odegrali oni wielką rolę w dziejach naszego katolickiego Narodu. Podczas wykładu wygłoszonego w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu uczony przypomniał słowa kard. Augusta Hlonda: „Jeżeli Polska nie będzie iść drogą Boga i Kościoła katolickiego, to może stracić wolność na szereg lat, na bardzo długi czas”. Z kolei nawiązując do nauczania Kapelana „Solidarności” zwrócił uwagę na to, że bł. Jerzy Popiełuszko mówił: „Musimy być silni Tobą Jezu Chryste, aby nie dać się uwieść tym, którzy chcą budować naszą Ojczyznę na tym, co ziemskie”.

Racją naszego istnienia jest Bóg

Podczas wykładu, którego wysłuchało kilkaset osób, ks. prof. Tadeusz Guz wyjaśnił, że podstawą katolickiego myślenia jest przyjęcie Prawdy o Trójjedynym Bogu. Podkreślił, że „jeśli myślimy po katolicku, to nigdy, żadnego aktu naszego rozumu nie można oderwać od wiary”. Uzasadnił to tym, że „rozum odcinający się od Prawdy Boskiej jest rozumem diabelskim”. Po czym dodał: „Musimy sobie doskonale i z całą realnością, jako Polacy i katolicy postawić pytanie – w jakim kierunku pragniemy pielgrzymować w naszym polskim rozumie?”. W tym kontekście zaapelował, by napełniać rozum bogactwem Prawdy Nadprzyrodzonej. W przeciwnym razie mamy tylko jedną drogę – do diabła, i do piekła. 

Niezbędna w myśleniu katolickim jest również pamięć, której rozum nie odetnie się od Prawdy. Uczony przestrzegł, że ta pamięć, której rozum nie dostarczy poznania Prawdy, ma tylko jedno wyjście – rozpaść się.

Ks. prof. Tadeusz Guz wyjaśnił, że drogą do zniewolenia jest odcięcie się od łaski miłości wlanej w naszą wolną wolę. – I dlatego, propozycja wolności katolickiej jest najdoskonalszym rozumieniem wolności w miłości – zaznaczył filozof. Podkreślił, że aby miłować każdego, w każdym czasie i w każdym miejscu potrzeba właśnie naszej wolnej woli łaski miłości Bożej, a tą otrzymaliśmy na Chrzcie Świętym.

I tutaj pojawia się wielkie zadanie dla Polaków, żebyśmy pamiętali o tej łasce. Wówczas na sponiewierania i upokorzenia jakich doświadcza nasz Naród nie będziemy odpłacać nienawiścią, zemstą, fałszem, kłamstwem czy zapomnieniem... Uczony wezwał Rodaków, by wszystkim ludziom, szczególnie tym, od których doświadczamy wielu krzywd, darować w zamian miłość, nadzieję katolicką i Prawdę o naszym Bogu. „Oni dlatego kłamią, ponieważ odrzucili łaskę Prawdy Boskiej. Oni dlatego są w rozpaczy, ponieważ nie mają nadziei Bożej. Oni dlatego nienawidzą Polaków katolików, ponieważ rozminęli się z miłością Boską” - wyjaśnił ks. prof. Tadeusz Guz. I zaapelował, byśmy darowali nasze bogactwo łaski, wszystkim narodom ziemi i wszystkim Polakom. 

Tekst/foto: Agnieszka Piwar

Emilia - najmłodsza uczennica ks. prof. Tadeusza Guza


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz