środa, 12 listopada 2014

Sokrates powrócił na polskie salony. Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza 2014

11 listopada przyznano prestiżową Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Tegorocznym laureatem został prof. Ryszard Legutko, za monografię historyczną „Sokrates. Filozofia męża sprawiedliwego”. Wyróżnienia otrzymali Stanisława Wiatr-Partyka za tomik poezji „Dom utracony”, Tomasz Antoni Żak za esej „Dom za żelazną kurtyną” oraz Jan Polkowski za powieść „Ślady krwi”.

Wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody znaleźli się także Elżbieta Cherezińskia za powieść „Legion”, Grzegorz Górny za zbiór reportaży historycznych „Ludzie z doliny śmierci”, Andrzej Nowak za zbiór wywiadów „Intelektualna historia III RP”, Przemysław Dakowicz za tomik wierszy  „Łączka”, Marek Gałęzowski za monografię historyczną „Przeciwko dwóm zaborcom. Polityczna konspiracja piłsudczykowska w kraju w latach 1939-1947” i Tomasz Sommer za książkę „Dzieci operacji polskiej mówią”.
 
Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza – polska nagroda literacka przyznawana od 2002 roku. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, pisarza i działacza politycznego.
 
Laureat Nagrody otrzymał 10 tys. dolarów i złoty medal z portretem patrona Nagrody oraz jego literackim credo: „Jedynie prawda jest ciekawa”, wyróżnionym Kapituła przyznaje po 1 tys. dolarów. Ponadto zarówno laureat, jak i wyróżnieni, otrzymują statuetki z brązu z popiersiem patrona Nagrody.
 
Obecnie w skład kapituły wchodzą: Jan Michał Małek, Stanisław Michalkiewicz (sekretarz), Włodzimierz Odojewski, Jacek Trznadel, Zbigniew Zarywski, Rafał A. Ziemkiewicz, Tomasz Burek, Elżbieta Morawiec (od lata 2005), Maciej Urbanowski (od sierpnia 2006), Halina Mackiewicz (od sierpnia 2006), Jacek Bartyzel (od jesieni 2007).

Agnieszka Piwar

  


Tekst i zdjęcia ukazały się na portalu Prawy.pl: http://www.prawy.pl/z-kraju/7490-sokrates-powrocil-na-polskie-salony-nagroda-literacka-im-jozefa-mackiewicza-2014-zdjecia

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz